1. Haberler
  2. Genel
  3. SPORCU SAĞLIĞI

SPORCU SAĞLIĞI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlıklı bir yaşam için fiziksel egzersizlerin gerekli olduğu bilinmekte olup spora başlarken her bireyin sağlık durumu değerlendirilerek gerekli tedbirler alınmalı ve sağlık durumuna göre egzersiz ve sportif aktiviteler kişiye göre düzenlenmelidir.

Direnç odaklı egzersizler kemik mineral yoğunluğunu ve kas gücünü artırır.

Ve kişinin yaşam kalitesini artırır.Spor sırasında ve sonrasında kalp ile ilgili problemler hayati önem arz etmektedir.

Tüm sporcular ailesel ve bireysel hastalıklar açısından sorgulanmalıdır. Sporda görülen ani ölümler nadir olmakla birlikte oldukça trajik durumlardır.

Ve spora katılım öncesi yapılan sağlık muayenesinde kardiyo vasküler muayene ve tetkikler ile problem tespit edilerek önlenebilir,takiben kişiye özel egzersiz programı ile bu kişilerde spora katılabilir.

Ve güvenli bir şekilde spora devam edebilkir. 35 yaş üstü sporcularda ani kardiyak ölümün en sık sebebi krıner arter hastalığoı iken 35 yaş artı aporcularda ani ölümün en sık sebebi genetik hasatalıklardır.

sporcular spora başlamadan önce muayene ,kan tetkikleri ve EKG çekilerek değerlendirilmeli ve gerekirse ileri tetkike yönlendirilmelidir.

Spor hayatımızın bir parçası olmalı ve her birey kendi sağlık seviyesini ve sağlığının izin verdiği ölçüde spora katılmalıdır.

KAYNAKLAR .
ARSLAN CD.SPORCULARDA ANİ KARDİYAK ÖLÜM. YAKAL S. EDİTÖR. SPORCU KALBİ. 1. BASKI ANKARA. TÜRKİYE KLİNİKLERİ, 2024. P 27-33.
KÖKSAL C. MARFAN SENDROMU VE SPOR. YAKAL S. EDİTÖR. SPORCU KALBİ. 1. BASKI ANKARA TÜRKİYE KLİNİKLERİ,2024.P.69-77.

Sağlıcakla kalın.

SPORCU SAĞLIĞI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kuşadası Haberleri | Haberin Son Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!