1. Haberler
  2. Kuşadası Haberleri
  3. SEÇİM HAFTASININ ANALİZİ

SEÇİM HAFTASININ ANALİZİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli okuyucular özellikle  CHP  Kuşadası  kadın kolları  seçiminden  sonra seçim analizi  ve değerlendirmesi üzerine  sizlere bilgi aktarımında  bulunacağımızı belirtmiştik.

  Öncelikle  Gazetecilik mesleğine başladığım 2004 yılından bu yana  Kuşadası’nda gerek  CHP gerekse  siyasi partilerin tamamı üzerinden bu kadar çekişmeli  ve yarışma halinde geçen bir  kadın  kolları seçimine  rastlanmamıştı.

CHP de her zaman ve her  dönem  kadın kolları  seçimleri ve  ilçe  kongreleri öncesinde bir hazırlık  veya antrenman maçı olarak  görülüp sorasında gerçekleşirse ilçe  kongresi rövanşı olarak  değerlendirilir.

Yarışmaların olduğu tek adaylı gidilmeyen bütün seçimlerde taraflar çokça keskinleşip seçim  yarışını daima gerçek platformlarının dışına taşımışlardır.

Her  daim gerek belediye başkanları   gerekse  ilçe  yönetimleri ve diğer kademeleri taraflı davranarak seçimlerin gerçek  mecrasında liyakat ve demokrasi esaslarına göre  değil  kendi lehlerine ve daha çok yandaş olanlara  göre sonuçlanmalarını sağlamışlardır.

Fakat bu sefer kazın ayağı öyele  olmadı.

İlk  defa ve belki de son defa bir belediye  başkanı  belkide risk alarak seçimlere müdahil  olmayacağını  ve seçimin  kadın kollarına  üye partililerin  özgür  iradesi ve talepleri doğrultusunda sonuçlanacağına müsaade edeceğini  beyan  etti.

Her ne kadar bu düşünce  ütopik olduğu  belediye başkanının  eninde  sonunda karışacağı düşüncesi hakim olsa da seçimin  sonuçlandığı  son  gün son saate kadar belediye  başkanının  sürece dahil olduğuna dair her hangi bir  bilgi belge ve açıklama ne tarafımızca duyulmuş nede kamuoyunca konuşulmuştur.

İki tafradan da edindiğimiz  bilgilere  göre belediye  başkanının  kesinlikle sürece dahil olmadığıdır.

Bir vatandaş ve gazeteci olarak her ne kadar bir  çok uygulaması  ve belediye başkanlığını beğenmesem dahi  bu konuda  öz güvenini ve tutumunu  takdir etmekten geri kalmayacağım.

Gelelim seçim sürecine, mevcut kadın kollarını başkanının devam edeceği ( Ayşegül DAĞLI) seçim yapılmayacağı olursa da ilçe  kongresi hemen  öncesi de yapılacağı  bunun da en erken  bir  yıl sonra  konuşulurken ansızın  seçim yapılacağı haberleri duyuldu ve tarafımıza da 10 Haziran tarihi gibi seçimin yapılacağı bildirilirken apar topar Bağdagül ŞİMŞEK’in adaylık açıklamasıyla kamuoyununda

Gerek Ömer  GÜNEL gerek ilçe başkanının ve yönetiminin destekleyeceği haberleri ile bizler tarafından da her zamanki gibi  yanlı ve taraflı  seçim olmaksızın adeta  atama yapılacağı düşüncesi hakim oldu .

Süreç böyle devam ederken özellikle  kent  konseyi mevcut başkan Ayşegül DAĞLI ve bazı meclis üyeleri ile  birlikte   bazı il ve ilçe yöneticilerinin tavır ve destekleri ile sürecin böyle ilerleyeceği vw Badegül ŞİMŞEK in kadın kolları başkanı olacağı tescillenircesine görüşler konuşulmaya başlandı.

Ta ki Bağdagül ŞİMŞEK İ açıklamasından bir hafta sonrasında Nilgün YEŞİLÇİMEN’in isminin konuşulmaya başlanmasına kadar.

Nilgün YEŞİLÇİMEN’nin konuşulduktan sonra tarafların keskinleştiği  seçim yarışının iyiden iyiye kızıştığı her iki tarafında belediye başkanı ile yakınlık  k kurmak ve  icazet almak için  yarışa  giriği tarafımızca gözlemlendi.

Nilgün  YEŞİLÇİMEN’nin açıklamasıyla beraber özellikle  CHP içerisindeki hastalıklı yapının hortladığı bazı kesimlerde güçlü ve popülerden yana  tavır lamalar başlandığı ötekileştirme ve  dışlamanın boy gösterdiği açığa çıkmaya  başladığı üyelerce görüldü.

Eşit ve denk olmayan güçlerin mücadelesinde  her ne  kadar  belediye başkanı  ilçe başkanı ve yönetimi kadın  kolları ve  yönetimi tarafsızlık ilkesi üzerinde  açıklama yapsa da kamuoyunun bildiği üzerine  meclis üyeleri Ayşegül DAĞLI ve Nihal AKARGÜLER kadın kollarının tamamına yakını ilçe  yöneticileri Özle  Güler Berkan İNCİLİ  İl disiplin  kurulu yöneticisi Leyla UYGUN  bir  çok mahalle  temsilcisi ve  özellikle ilçe başkanı Mehmet GÜRBÜLEK’in ekibi ve neredeyse bütün ailesi Bağdagül ŞİMŞEK’ten yana tavır alarak sürecin çokta tarafsız geçmeyeceği mesajlarını  ilettiler.

Diğer taraftan Belediye başkan yardımcısı Seyfi Süvari SEYHAN meclis üyeleri Zeynep HANBAY Gülden AKBULUT ve  Nilüfer Tektaş CEVAHİR de altan altan Nilgün  YEŞİLÇİMEN’i destekleyerek adeta  seçime tutunmasını sağlamış oldular.

   Fakat denk ve adil olamayan güçlerin mücadelesi tam da burada devreye  girdi.

Bir yandan kadın kolları başkanı  bütün yönetimi ile ive  İl kadın kolları başkanı  başkanınında desteğini alarak  mavi listeyi desteklerken ( YANLI  VE DESTEKLİ TARAFLARI KONGRE SALONUNDA TARAFIMCA ÇIPLAK  GÖZLE  GÖZLEMLENMİŞTİR.) Diğer taraftan İlçe yönetimi ve kent konseyi tarafında gerek belediyenin gerek kent konseyinin bütün imkanları mavi listeye seferber ediliyordu.

Bununla da yetinmeyen mavi liste ve destekçileri ilçe yöneticileri Berkay İNCİLİ ve Özel GÜLER üzerinden gerek  ARYA personeline  baskı kurarak   gerekse de ARYA şirketinin tüm imkanları da mavi  listeye  kullanıldı.

 Burada aldığım duyumlar  üzerine ilçe başkanı  Mehmet GÜRBİLEK tarafımdan bizzat arandı haberlerin ve  duyumların doğru olmadığın iddia etse de çıplak  gözle kongre salonunda Özel GÜLER EYÜPOĞLU daha önce haberlere  konu olan Ford marka beyaz araçla mavi liste lehine  üyeleri taşıdığını bizzat  gözlerimle  gördüm.

Sürecin devamıyla beraber Nilgün YEŞİLÇİMEN’nin parti dışında çalıştırıldığı bir sivil inisiyatif tarafından maddi ve manevi olarak  desteklendiği haberlerini de duyduk.

Gelelim kongre gününe ;

Seçim süresince sert ve agresif bir yapı sergileyen Bağdagül ŞİMŞEK’e karşı naif ve sessiz bir  çalışma yürüten Nilgün YEŞLÇİMEN’in  kongre salonunda yenilerek çıkacağını düşüncesiyle kongre salonuna gittim

Er ne kadar  beyaz liste ve destekçileri  kongre salonunda çoğunlukta görülsede  gerek  seçöim komısyonunun  il ve  ilçe   kadın kollarının görevlilerinin gereksede orada  bulunan ilçe yöneticilerinin tamamının  mavi listeyi destekledeiği  aşıkardı.

Listelerin basına  sızmasıyla beraber oradaki bir  çok görevlinin mavi listeede yer aldığı görülünce tarafımızdan seçimin başlamdan biteceği  yorumlandı

Listeler incelendiğinde mavi listenin tamamı ile kadın kolları  ilçe  yöneticileri meclis üyeleri ve belediye  çalışaşanlarınca oluşturulurken beyaz listede meclis üyelerine  belediye  çalışanlarına parti yöneticilerine yer verilmeyerek  seçimi lejyonerler ile sade vatandaş seçimi  noktasına taşıdığı  sivil insiyatife ve parti üyelerine güvenerek  yola  çıktığını ilan edercesine  beyan etti.

Bizlere de 20 yıllık siyasi ve gazetecilik hayatımızda bir tarihi ders niteliğinde  olan bu seçimde çalışanın emek verenin hak edenin halka  rağmen siyaset  yapılmayacağının  her zaman paranın ve  gücün değil örgütlü gücün kazanacağının dersini vermiş oldu.

Yanılgım la  biten bu seçim sürecinden  sonra  aldığımız  ders  ile önümüzdeki  seçim günlerinde görüşmek üzere  HOŞÇA KALIN.

SEÇİM HAFTASININ ANALİZİ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kuşadası Haberleri | Haberin Son Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!