S.M.M.M AHMET GÜNDÜZ’DEN VERGİ MÜKELLEFLERİNE YÖNELİK …

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde hızla yayılan Covid-19 salgını nedeniyle T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından uygulamaya konulacak yeni düzenlemelerin detayları ve Bu kapsamda çalışma hayatını ilgilendiren önemli başlıklar aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

1-Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6 ay süreli olarak ertelenecek.

2-Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.

3-Asgari ücret desteğine aynı şekilde devam edilecek.  2020/Nisan ayı sonuna kadar ödenmesi gereken 2020/Mart ayına ait sigorta primlerinin ödeme süresi, 31/10/2020 tarihinin cumartesi gününe denk gelmesi nedeniyle 02/11/2020 tarihine, 2020/Mayıs ayı sonuna kadar ödenmesi gereken 2020/Nisan ayına ait sigorta primlerinin ödeme süresi, 30/11/2020 tarihine,2020/Haziran ayı sonuna kadar ödenmesi gereken 2020/Mayıs ayına ait sigorta primlerinin ödeme süresi, 31/12/2020 tarihine ertelenmiştir. Erteleme nedeniyle 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinde belirtilen gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacaktır.• Ayrıca, İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler uyarınca 65 yaşını doldurmuş veya kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkma yasağı kapsamına giren gerçek kişi işverenler ile isteğe bağlı sigortalılar hariç 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalılardan; 22/03/2020 tarihi ile mücbir sebep döneminin sonuna kadar 65 yaşını doldurmuş olanların, Kronik rahatsızlığını sağlık kuruluşlarından alınacak muteber belgelerle ispat ve tevsik edenlerin, mücbir sebep dönemi boyunca tahakkuk edecek sigorta primleri, sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 15 üncü günün sonuna kadar ertelenmiştir.

4-Mevzuatta yer alan esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi temin edilecek.

5-Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alınacak, Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Faaliyetlerine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacak.

6-İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacak.

7-Konaklama vergisinin alımı Kasım ayına kadar durdurulacak.

8-İç havayolu taşımacılığı faaliyetlerinde, 3 ay süre ile %18 olan KDV oranı %1 olarak uygulanacak.

9-İhracattaki geçici yavaşlama nedeniyle ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

10-Süreçten olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’ a olan kredi borçlarının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süre ile faizsiz olarak ertelenecek.

11-Covid – 19 nedeniyle alınan tedbirler kapsamında nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ertelenecek ve gerektiğinde ilave finansman desteği talep edilebilecek.

12-Otel kiralamaları kapsamında irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süre ile ertelenecek.

13-Teminat açığı bulunan ve likidite ihtiyacı olan KOBİ’lere destek verilecek.

14-En düşük emekli aylığı 1.500,00 TL’ ye yükseltilecek ve emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecek.

15-Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahiplerine yapılan nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık kaynak ayrılacak. İhtiyaç sahipleri vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri için çalışmalar yapılacak.

16-500 Bin TL’ nin altındaki konutlarda kredilendirilebilirlik miktarı %80’ den %90’ a çıkaralacak ve asgari peşinat %10’ a düşürülecek.

17-Covid–19 nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülmesi sağlanacak.

18-Tek başına yaşayan 80 yaş üzeri vatandaşlar için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programı uygulamaya konulacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
S.M.M.M AHMET GÜNDÜZ’DEN VERGİ MÜKELLEFLERİNE YÖNELİK …

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kuşadası Haberleri | Haberin Son Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin