KUŞADASI SEÇİM ANALİZİ (2)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

https://youtube.com/shorts/PgLW

Seçim günü hızla yaklaşıyoruz.

Partilerin adayları kesinleşti.

Bu arada, en büyük sürpriz AKP’de yaşandı.

Daha önce adaylığı açıklanan Esat Altungün’ün, önceden almış olduğu görevi kötüye kullanmakla ilgili cezası kesinleştiği için adaylığı düşürüldü ve yerine Mustafa Gökçe atandı.

Aynı davadan, Fuat Akdoğan’ın da 1 yıl 1 ay 10 gün ceza aldığı ortaya çıktı. Demek ki, AKP’den Fuat Akdoğan da aday olsaymış, onun da adaylığı düşecekmiş.
Partilerin meclis listeleri de hemen hemen kesinleşti. CHP, AKP ve İYİ Parti’nin listelerine bakılınca, kamuoyunda özellikle CHP açısından ciddi rahatsızlıkların oluştuğu gözlemleniyor.

CHP’nin 1. sıra adayı Tümer Apaydın. Tümer Apaydın, Kuşadası’nda yaşamayan, Bozdoğan eski Belediye Başkanı. Tümer Apaydın, Kuşadası kamuoyunda, 2019’da tüm ittifaklara rağmen Bozdoğan’da seçimi AKP’ye kaptıran Belediye Başkanı olarak biliniyor.

Ancak, seçimi AKP’ye kaptıran birinin Kuşadası Belediyesi şirketi Arya’da görevlendirilmesi, Kuşadası halkı tarafından benimsenmedi. Tümer Apaydın’ın 1. sıraya yazılması, CHP içinde de rahatsızlık yaratmışa benziyor.

Kamuoyunda ‘Mülteci aday’ olarak sıfatlandırılan Tümer Apaydın’ın getirisinden çok götürüsünün olacağı iddia ediliyor. Diğer isimlere bakılınca, Ömer Günel’in 5 yıllık şaibeli icraatlarına Çankaya Noteri gibi el kaldıranlardan oluştuğu görülüyor.

Bu listeyle, Ömer Günel’in şaibeli icraatlarına devam edeceği izlenimi doğuyor.

Seçimin iddialı partilerinden birisi de TİP. Türkiye İşçi Partisi, gerek başkan adayıyla ve gerek meclis listesiyle kamuoyunda dikkati çekmiş görünüyor.

Ömer Günel’in kamuoyuna ve ulusal basına düşen şaibeli uygulamalarından dolayı ona oy vermek istemeyen ancak Meral Akşener ve Tayyip Erdoğan nedeniyle İYİ Parti ve AKP’ye de oy vermeyecek olan sol, sosyal demokrat ve seküler kesimin TİP’e yöneldiği gözlemleniyor.

Bu durumda, TİP’in CHP’den ciddi miktarda oy aldığı ancak diğer partilerden de TİP’e oy kaydığı ve Belediye meclisine birkaç üye göndereceği konuşuluyor.

TİP’in Belediye meclisinde temsil edilmesi, akıllara 1965’lerde TİP’in TBMM’de 15 vekil ile meclisin tozunu attırdığı ve bir kalite getirdiği akla geliyor.

TİP’in Meclis listesinin, 1 Kadın, 1 Erkek olarak sıralanması ve kadınların eşit bir şekilde temsil edilmesi Kuşadası Kamuoyunda takdir görmüşe benziyor.

AKP’de Mustafa Gökçe’nin aday olarak açıklanması, ilk olarak Ömer Günel cephesinde sevinçle karşılanmasına karşılık, işin aslının hiçte öyle olmadığı kısa sürede ortaya çıktı.

Esat Altungün nedeniyle AKP’ye oy vereceklerinin hemen hemen tamamının Behçet Alp’e yöneldiği gözlemlenmektedir.

Behçet Alp’in artık seçimlerin favorisi konumuna geldiği, Kuşadası kamuoyunca benimsenmişe benziyor. Bu durum seçmeni psikolojik olarak etkileyecektir.

Zaten Ömer Günel’e oy vermemek için bahane arayan CHP seçmeninden önemli bir kesimin, seçim yaklaştıkça Behçet Alp’e yönelmesi sürpriz olmayacaktır. Seçim yaklaşırken bir başka sürpriz gelişme de AKP’de aday olmak isteyen Fuat Akdoğan’ın Ömer Günel’ile verdiği yemek pozu.

Bu görüntü, Fuat Akdoğan’ın Ömer Günel’e desteği olarak yorumlandı. Ancak Kuşadası kamuoyunda, Fuat Akdoğan’la ilgili çeşitli yorumlar yapılmaya başlandı.

Mesela, daha önce AKP’den aday olan Mustafa Gökçe’ye destek olacağını belirten Fuat Akdoğan, Esat Altungün aday olarak gösterilince dümeni Ömer Günel’e kırdı.

Ancak son gelişmeler sonucunda Esat Bey’in adaylığı düşünce, Mustafa Gökçe aday oldu. Bu durumda Fuat Bey ne yapacak? Fuat Akdoğan, imar sorunları yani kişisel menfaati için mi Ömer Günel’e yanaştı?

Kuşadası’nın geleceğini 30 yıl boyunca ipotek altına alan Ömer Günel’in bu uygulaması, belediye başkanlığı yapmış olan Fuat Akdoğan’ın vicdanını hiç mi sızlatmadı?

Kuşadası kamuoyunun bu soruları Fuat Akdoğan’a yüksek sesle sorduğu gözlemleniyor.

Gelişmeleri izleyerek analizlerimize devam edeceğiz

KUŞADASI SEÇİM ANALİZİ (2)

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Kuşadası Haberleri | Haberin Son Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!