GERMENCİK BELEDİYE BAŞKANI FUAT ÖNDEŞ MALİ YAPIYI GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Germencik Belediyesi’nin mali anlamda düzlüğe çıkması için göreve geldiği günden bugüne titiz bir çalışma yürüten Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş ’in kurduğu şeffaf ve disiplinli mali sistem başarılı bir şekilde işliyor. Tasarruf tedbirleri ile israfın önüne geçen ve belediye gelirlerinin doğrudan vatandaşlara hizmet olarak aktarılmasını sağlayan belediye başkanı Öndeş, diğer yandan 15 milyon liraya ulaşan bir borç ödemesi gerçekleştirdi. Son olarak belediyeye ait kullanışsız ve atıl durumda olan hurdaları Makine Kimya Endüstrisi (MKE)’ye satışını gerçekleştirerek belediye bütçesine katkı sağladı. Bunun yanısıra Öndeş, geçmiş dönemlere ait tespit ettikleri ve savcılığa suç duyurusunda bulundukları mali usulsüzlüklere ilişkin 10 dosyayı incelenmek üzere İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğine gönderdiklerini açıkladı.

HURDALAR BELEDİYE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLADI

Germencik Belediyesi geçmiş dönemlerde örneği görülmemiş bir icraat daha gerçekleştirerek belediyeye ait atıl ve kullanışsız durumda olan, ekonomik anlamda ömrünü tamamlamış hurda malzemeyi Makine Kimya Endüstrisi’ne satarak gelir elde etti. Belediye başkanı Fuat Öndeş hurda malzemelerin satılarak halkın hizmetine sunulmak üzere belediye bütçesine eklendiğini, yaptıkları incelemeler neticesinde geçmiş dönemlerde satışı gerçekleştirilen hurdaların gelirlerinin nereye aktarıldığını göremediklerini ifade etti. Öndeş “Hizmetlerin kesintisiz sürmesi güçlü bir mali sistemle mümkün olmaktadır. Mali sistemimizi işler hale getirdik ve belediyenin her kuruşunu halkımızın huzur ve mutluluğu için harcıyoruz. Yeni gelirler elde etmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu çerçevede belediyemize ait olan ve ekonomik ömrünü tamamlamış, atıl ve kullanışsız durumdaki kısacası hurdaya çıkan malzemelerin Makine Kimya Endüstrisi’ne satışını gerçekleştirdik. Elde edilen geliri halkımıza hizmet etmek için kullanacağız. Geçmiş dönemlerde satılan hurdalar var, ancak elde edilen gelirlerin nereye gittiği, ne amaçla kullanıldığı belli değil. Ama belediye kasasına aktarılmadığını kesin olarak tespit ettik. Bu anlamda belediyemizin şeffaf ve açık bir yapıya kavuştuğunu bir kez daha belirtmek istiyorum.”

BELEDİYEYE AİT ARAZİLERDE YER ALAN ZEYTİN AĞAÇLARINDAN TOPLANAN MAHSÜLDEN GELİR ELDE EDİLDİ

Belediyeye ait araziler üzerinde yer alan zeytin ağaçlarından toplanan 3.5 ton zeytini ihale usulü ile satışını gerçekleştirerek belediye bütçesine kazandırıldığını ifade eden Öndeş, önceki dönemde rastlayamadıkları bir uygulamayı daha hayata geçirdiklerine dikkat çekti. Belediye Başkanı Öndeş “Belediyemize yeni gelir kaynakları yaratmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Mahsulün en kısır olduğu dönemde belediye arazilerimizde bulunan zeytin ağaçlarımızdan topladığımız 3.5 ton zeytinin ihale ile satışını gerçekleştirdik. Önceki dönemlerde bu mahsüllere ne olduğu konusunda belirsizlik var ancak yaptığımız çalışma ile şeffaf bir şekilde belediyemizin bütçesine katkı sağlandı.

 

“GEÇMİŞ DÖNEME AİT TESPİT ETTİĞİMİZ USULSÜZLÜKLERE YÖNELİK 10 DOSYAYI İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA GÖNDERDİK”

Mali durumla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Fuat Öndeş, geçmiş döneme ait usulsüzlüklere yönelik tespit ettikleri ve savcılığa suç duyurusunda bulundukları 10 dosyayı incelemek üzere İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğine gönderdiklerini açıkladı. İncelemelerin sürdüğünü ifade eden Öndeş geçmişte yaşanan usulsüzlüklerin üstüne gitmeye devam edeceklerini sözlerine ekleyerek şunları kaydetti : “Daha önce ifade ve kamuoyuna ilan ettiğim gibi göreve geldiğimizde 32 milyon lira bir borç ile karşı karşıya kaldık. Arkadaşlarımızla birlikte çöken mali düzeni ve bozulan disiplini sağlamak için yoğun çaba harcadık. Bir yandan tasarruf tedbirleriyle israfı önledik diğer yandan borçlarımızı yapılandırmalarla, protokollerle eritmeye başladık ve en nihayetinde bugüne kadar 15 milyon lira borç ödemiş olduk. Tüm bunların yanında detaylı bir şekilde geçmiş dönemlerde kuruş kuruş ne nereye gitmiş, ne alınmış ne verilmiş sıkı bir takip başlatarak gerekli inceleme çalışmaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Çalışmalarımız neticesinde incelemelerini tamamladığımız ve tespit ettiğimiz mali usulsüzlüklere ilişkin hazırlanan ve daha öncesinde savcılığa suç duyurusunda bulunduğumuz 10 adet dosyayı İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğine göndererek inceleme talebinde bulunduk. Bizim belediyecilik anlayışımızda ve yönetim ilkelerimizde açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik kırmızı çizgidir. Yani gizli saklı, usulsüz ve haksız bir mali düzen devri artık geçmişte kaldı. Her şey halkın gözü önünde, halkın bilgisi dahilinde açık ve seçik bir şekilde yapılacak. Geçmişte yaşanan mali düzensizlik ve usulsüzlüklerin üzerine gitmeye devam edeceğiz. Ne pahasına olursa olsun, geçmiş geçmişte kaldı, yapanın yanına kar kaldı demeyeceğiz ve dedirtmeyeceğiz. Halkımızın hakkını korumaya devam edeceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GERMENCİK BELEDİYE BAŞKANI FUAT ÖNDEŞ MALİ YAPIYI GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kuşadası Haberleri | Haberin Son Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin