AYDIN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN ARAÇ SAHİPLERİNE ÖNEMLİ UYARI.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan Kış Lastiği Kullanma Zorunluğu ile İlgili Usul ve Esasalar Hakkında Tebliğ 01.04.2017 tarihli 30025 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmış olup, 5’inci maddesinde ‘’Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunluluğu getirilmiş, il sınırları içerisinde kış lastiği uygulaması yapılıp yapılamayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır.’’ Hükmü bulunmaktadır.

            Bu kapsamda vatandaşlarımızın trafik kazalarından kaynaklı can ve mal kayıplarını engellemek için aşağıda belirtilen hususlar konusunda bilgi sahibi olarak daha dikkatli ve duyarlı davranmaları gerekmektedir.

  • Her yılın 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.
  • Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde veya sonrasında 1’er ay artırılabiliyor.
  • Kış lastiği uygulaması yük ve yolcu taşımacılığı yapan Ticari Araçlar için zorunludur.
  • Hususi araçlar bu kapsamda değildir ancak yerel iklim şartlarına bağlı olarak valiliklerce zorunlu hale getirilebilir.
  • Kış lastiği üzerinde M+S işareti veya kar tanesi (snowflake) işareti bulunan ve 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış lastiktir.
  • Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin, ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu.

 

  • Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

 

  • Kış lastiği kullanılması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, T.K’nun 65/a maddesi gereğince 2019 yılı için 625 lira para cezası uygulanıyor. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanarak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibariyle güncellenecek.

*** Aydın Valiliğimizce ilimiz sınırları içerisinde kış şartları göz önüne alınarak 09.12.2019 tarihli Valilik Olur’u gereği şehiriçi yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetleri ile ilgili yapılan denetimlerde 01 Aralık 2019 ile 01 Nisan 2020 tarihleri arasında geçerli olmak üzere kış lastiği takma zorunluluğu aranmamaktadır. Ancak ilimizde kış lastiği takma zorunluluğu bulunmamakla birlikte özellikle yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların kış lastiklerini kullanmaları soğuk havalarda yol tutuşunu arttıracağından ve kaymaya dayalı olası trafik kazalarının önüne geçebileceğinden, araç sahipleri tarafından tercih edilmesi kendi menfaatlerine olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AYDIN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN ARAÇ SAHİPLERİNE ÖNEMLİ UYARI.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kuşadası Haberleri | Haberin Son Noktası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin