GenelMurat ÇAKIRYazarlarYazarlar

MURAT ÇAKIR’IN KALEMİNDEN Sokak haktır

 

Erdoğan 70 milyon insana “susun ve emirleri yerine getirin” diye seslenmektedir. Emir dün “akil adam olunacak. Ol!” idi. Bugün tek bir kelime: Sus… Susanlar ve başkalarını da susturmaya çalışanlar, ülkeyi uçuruma götürenlerin suçuna ortak olurlar.

Vatan, millet, din, iman, namus… Bunlar artık kelimelerden ibarettir. Ülkemizi yöneten tek bir ilke var artık: Biat, itaat.

Dün IŞİD için “onlar terörist değil, tepkili Müslümanlar” denilirken, bugün “IŞİD’le en büyük mücadeleyi biz veriyoruz” açıklamaları yapılabilir. Beklenen, herkesin düşünmeyi, sorgulamayı bırakıp alkışlamasıdır.

Dün, “analar ağlamasın” edebiyatı yaparken, bugün “çocuklar öldürülmesin demek terör örgütünün ağzıyla konuşmaktır” buyurabilirler.

Eşitlik olmadan nasıl adalet olacak? İnsanlar açlık sınırındayken nasıl adalet olacak?

Sokağa çıkmayı; devlete başkaldırma, terörize etme, kriminalize etme gibi anlayışlar normal demokrasilerde olan anlayışlar değildir.

Hak hukuk adalet için, en temel demokratik hakkını kullanmak için sokağa çıkan herkesi terörize eden, kriminalize eden herkes de namerttir ve alçaktır. Sokak haktır, sokak hürriyettir. Sokaktan diktatörler korkar. Demokrasiyi, kendine biat, itaat gibi algılayan bir lider ülke yönetiyorsa, o liderinin ve etrafının sokaktan korkması normaldir.

“Susun ve reisin söylediğini yapın” diyenlere dur demek yerine, her ağzını açanı susturmaya kalkışmak, halkımız için bir toplu intihar şekli olabilir ancak.

Erdoğan’ın milliyetçilerin, dindar Sünni Müslümanların ve kırsal kesimdeki muhafazakarların desteğiyle sürdürdüğü ve kasıtlı olarak uygulanan kutuplaştırıcı, popülist politikalarla devam ettirdiği kişiselleştirilmiş siyaseti, yabancı ortaklar için büyük bir zorluk arz ediyor.

Erdoğan’ın tüm İslam dünyasının bir lideri olma arzusu, Hüsnü Mübarek’in devrildiği Arap Baharı’ndan sonra Eylül 2011’de Kahire’ye yaptığı ziyaretle doruğa çıktı. Burada bir kahraman olarak karşılandı. Mübarek’in halefi Muhammed Mursi askeri cunta tarafından devrilince Erdoğan’ın bir savaş ilan etmediği kaldı. Erdoğan ‘Esad ile Sisi arasında fark yok. Mısır’da devlet terörü var’ dedi.”

Bu dümeni kırık geminin, kaptanı ve bu biat tayfayla denizi aşması imkânsız…!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: