Anma günleriGenelKuşadası Haberleri

KUSADASI 8 MART VE BEHICE BORAN

Dun bilindiği üzere 8 mart dünya emekçi kadınlar anma günü idi,

Her ne kadar son yıllarda dünya emekçi kadınları anma günü, bazı platformlarda bir anmadan ziyade kutlama olarak algılansa da tarihi ve anlamı itibari ile 8 mart dünya kadınlar günü özellikle emek ve kadın üzerinde önemi büyüktür.

Kuşadası’nda da CHP kadın kollarının öncülüğün de bazı sivil toplum kuruluşu, dernek ve Kuşadası belediyesinin de desteği ile coşkulu ve anlamlı bir etkinlik hali aldı.

Her ne kadar anma mı kutlama mı anlaşılmayan etkinlik, hava muhalefetine rağmen başarılı ve umut verici olarak nitelendirildi.

Belediye önünde başlayıp ve el heykeline kadar çeşitli etkinlik le devam eden, kadınlarla beraber bir çok erkek vatandaşımızın da destek verdiği organizasyon ilerisi için umarım bizlere de umut ışığı olur.

Bu gelişmeler le beraber dun Kuşadası’ndan oldukça anlamlı bir açılış daha vardı.Behice Boran parkı.

Yaşadığım semt ‘de  olması sebebi gözümüze hep çarpan süredir de bakımsızlığı ile adete park olma özelliğini yitiren, sihirli bir dokunuş ile hayata dondurulmuş gibi,Gerek çevre sokak ve yolları Gerek peyzaj ve bakımı ile çocuklar ve mahalle halkı için derin bir nefes alma sahasına dönüşen park için,

Kuşadası belediye başkanlığı na belediyenin park bahçe, fen işleri ve de temizlik işleri müdürlüğü ile çalışkan personeliyle emeği geçen her kese de teşekkür ederiz.

Bilindiği gibi Behice Boran,Akademisyen sosyalist siyasetçi ve yazar kimliği ile tanınır.

Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden 1965 Urfa millet vekili ve Türkiye siyasetinin ilk kadın parti başkanı olması sıfatı ile beraber uzun süre yargılanmaları ceza evleri ve 80 ihtilali sonrası da sürgün edilmesi ile bilinen Boran 87 yılında 77 yaşında iken Belçika da vefat etmiştir.

Mücadeleci ve devrimci yapısı ile solcu, ve sosyalist kesimlerde çok sevilen Boran in adının Kuşadası’nda halen yaşatılıyor olması,

Her ne kadar dünkü silahlı saldırı saatine gelmesi sebebi ile sekteye uğrasa da bir çok partili partisiz vatandaş tarafından iyi olarak algılandı.

Gelelim gözden kaçmayanlara;

Dünkü etkinliklerde kadınların büyük tepkisini çeken kırmızı noktalı belediye başkan yardımcısı gene en ön safhada idi,

Kumpas cı, rantçı ilçe yöneticileri ile tatlı su kurnazı tatlıcı akıl hocaları baş rolde idi,

Her fotoğraf karesinin estetikçi ve KUSAV’cı güzeli ile paralel belediyecilik yapan taşeron un yani sıra kıyak  imarcı tedarikçi zengin şahsiyet de gözden kaçmadı.

Bütün bunlar la beraber kıyakçı kumpasçı rantçı israfçı yapının varlığı da böylesi önemli bir günde Bile sahne almaları çeşitli tepkileri topladığı dillendirildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı