GenelGündemKuşadası HaberleriSon Dakika

AZİMLİ VE KARARLI AVUKAT KUŞADASI BELEDİYESİNE DİZ ÇÖKTÜRDÜ…!

SONUNDA ADALET TECELLİ ETTİ VE VATANDAŞ MAĞDURİYETİ ORTADAN KALKIYOR.

Kuşadası belediyesi bu gün, eski Belediye Başkanları Esat Altungün, Özer Kayalı ile mevcut Belediye Başkanı Ömer Günel’in sürdürdüğü bir haksızlığın dile getirilmesine sahne oldu. Mağdur vatandaşı belediye önünde isyan ettirecek kadar gelişmeler böyle yaşandı. Mağdur vatandaştan alınan bilgiye ve belgelere göre gelişmeler şöyle. Yaklaşık 10 yıl önce o zaman CHP’li, şimdiki AKP’li belediye başkanı M.Esat ALTUNGÜN zamanında Türkmen mahallesi,855 Ada 44 ve 45 parselde inşaat başlangıcında, yol ve yeşil alanlar imar adasına katıldı. Yoğunluk artışına neden olundu. Komşu parselin yol amacıyla yaptığı terkler belediyece, şikayete konu parsel sahipleri Turgut ATİK ve EGEMED HASTANELERİNE tahsis edildi.

Bunun üzerine mağdur olan vatandaş Cengiz KONUK, Avukatı kanalıyla hukuki süreci başlattı. Gerekli tüm resmi mercilere verdiği dilekçelerle bu usulsüz ve haksız yapılanmanın bir an evvel durdurulması ve hak mahrumiyetinin giderilmesini talep etti. Bu süreçte her ne hikmetse dönemin CHP’li, sonradan AKP’li belediye başkanı M.Esat ALTUNGÜN konuyla çok ilgilenmeyip vatandaşı 2014 seçimlerine kadar oyaladı. Seçimlerde de Kuşadası halkının vebali ve günahını sırtına yükleyip veda etti. Kaybedince sorun bu kez yerine seçimi kazanan Özer KAYALI’ya devroldu.

Vatandaş ve avukatı bu kez 2014’de seçimi kazanan dönemin belediye başkanı Özer KAYALI’nın kapısını aşındırmaya başladı. Gerekli hassasiyeti göstermeyen Özer KAYALI, ilgili amir ve müdürleri, konuyu bir top gibi Aydın büyükşehir belediyesine, oradan Valiliğe, vali yardımcılığına attı. Mağdur avukatı Berk Konuk’un azimli ve ısrarcı girişimleriyle yaşanan haksızlık Çevre ve Şehircilik bakanlığına ve İçişleri bakanlığına kadar ulaştırıldı. Ne yazık ki Özer KAYALI ve amir ve müdürleri de vatandaşın haklı talebini dikkate almayarak,2019 seçimlerinde mağdur olan bir çok vatandaşın ahını alarak seçimi kaybetti, tekrar seçilemedi.

2019 da Kuşadası seçmenin oyunun büyük çoğunluğu ile seçilerek Kuşadası belediye başkanlığını kazanan Ömer GÜNEL bu kez vatandaşın muhatabı oldu.

Azimli ve ısrarcı Avukat bu kez Ömer GÜNEL’e konuyu aktardı ve mağduriyetlerinin giderileceği sözünü aldı. Avukat aynı ilgisizlik ve alakasızla karşı karşıya kaldıklarını anlayınca,Konuyu bir kez daha Aydın valiliğine birçok dilekçe ile taşıdı. Aydın Valiliğinin Kuşadası Belediyesine göndermiş olduğu yazılara rağmen, her ne hikmetse mevcut yönetimde İmar kanununda kendisine verilen görevi yapmaktan imtina etmeye devam ette.

Son olarak yapılan başvuru ve girişimler ile ilgili olarak taşınmazlar hakkında İçişleri Bakanlığı müfettiş görevlendirdi. Bunu öğrenen vatandaş ve ısrarcı Avukatı, Belediye personelinin tüm engelleme çabalarına rağmen müfettişle görüşmeyi başardı. Yapılan görüşme neticesinde Aydın Valiliğince ilgili taşınmazlar hakkında İmar Kanunu m. 32 ve 42 maddeleri gereği, yani aykırılığın giderilmesi yönünde bir evrakın varlığı ortaya çıkarıldı. Vatandaşın 10 yıllık hukuk mücadelesi sırasında isimler değişti. Fakat rantçı zihniyetin hiç değişmediği ortaya çıktı. Gelinen süreçte Aydın Valiliği yazısı gereği olarak Encümen kararı alınıp imara aykırı yapıların yıkılması bekleniyor. Hukukun bir kere olsun rantı yenmesi ise vatandaşın tek dileği.Daha  sonra basın  açıklamasında bulunan Avukat şunları  söyledi ;

“Kuşadası Belediyesinde bir haftadır yapılan müfettişin incelemesi, bizlerin yaptığı şikayetlere dayanmaktadır. Haberlerde geçen “yıkılmayan bir kaçak bina” ise ilçemiz Türkmen Mahallesi 855 Ada 44 ve 45 parseldir.

İlgili parseller hakkında 2010 yılından beri süren bir hukuk mücadelemiz bulunmaktadır. İlk olarak adı geçen yerlerde 2010 yılında imar plan değişikliği yapılmıştır. Bu plan değişikliği yol ve yeşil alanları ortadan kaldıran, ayrıcalıklı imar adası yaratan, kamu yararına tamamen aykırı bir düzenleme olmuştur. Bu düzenleme sonrası 15 milyon Euro değerinde bir konut projesi hızla yapılmaya başlanmıştır. Müvekkilimin kamuya terk ettiği alanları haksız olarak iktisap eden bu parseller hakkında açtığımız dava sonrası Aydın 1. İdare Mahkemesi 2010/2219 E. 2011/1483 K. Nolu kararıyla imar planları iptal edilmiştir. Sonrasında İYUK m.28 gereği 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gereken mahkeme kararları ise çeşitli bahanelerle yerine getirilmemiş 4 blok, 36 daire yıktırılamamıştır.  Bu süreçte onlarca dilekçe vermemize rağmen ekipman yokluğu, makine arızası, personel yetersizliği gibi sudan sebeplerle yıkımlar engellenmiş imar affı İçin beklemeye geçilmiştir.

2016 yılında Valiliğe verdiğimiz dilekçelerin de etkisiyle yıkımı engelleyemeyeceğini anlayan Belediye yönetimi bu seferde açıkça hukuka aykırı plan değişikliği yapmaktan çekinmemiştir. Bu değişiklik teklifinin her aşamasında karşı çıkmamıza rağmen rant hukuku yenmiş açıkça hukuka aykırı değişiklik yapılmıştır. Bu plana karşı açtığımız dava da Aydın 2. İdare Mahkemesi 2017/5 E. 2018/344 K. sayılı kararıyla “otopark alanının azaltılmış olması ve planlama ilkelerine uygun olmaması nedenleriyle iptal edilmiştir.

Verdiğimiz tüm mücadelelere rağmen 2500 gün uygulanmayan mahkeme kararları sonrası Mayıs 2018 de İmar Kanununa eklenen Geçici 16. Madde ile iş bu yapılar yasal hale getirilmiştir. Fakat tüm bu süreçte yaşanan son vahim hadise ise imar barışından 36 adet dairesesini kurtaran mal sahiplerinin rant sevdalarının bitmemiş olmasıdır.

Ocak 2020 tarihinden beri tekrar kaçak inşaat faaliyetine başlayan mal sahipleri bu süreçte tüm şikayetlerimize rağmen Corona pandemisini fırsat bilerek kaçak yapılaşmaya devam etmiştir. 9 Haziranda Kuşadası Belediyesince düzenlenen teknik rapora göre yaklaşık 600 m2’yi aşkın kaçak inşaatta bulunulduğu ortaya çıkmıştır.

Belediyemize bu hafta gelen müfettişin bizim şikayetimiz için geldiğini öğrenmemiz üzerine bugün hemen Belediyeye giderek şikayetlerimizi bizzat müfettişe aktarmak istedik ve yaklaşık 2 saat süren bilgi ve belge paylaşımı sonrası gereğinin ivedilikle yapılması talimatı verilmiştir. Gün içerisinde alınacak encümen kararı sonrası ise İmar Kanunu m.32 ve 42 nin gereği yapılacağı sözü tarafımıza verilmiştir.

            10 yıldır süren hukuk mücadelemizde her ne kadar adaletin tecellisini görememiş olsak da en azından son yaşanan süreçte yapılan hukuksuzlukların ortadan kaldırılması sözünü almış olduk. Bundan sonra da konuyu takibimiz devam edecek olup umarız sonunda hukuk ranta üstün gelir.”dedi. ve Kuşadası belediyesi önünden  müvekkili ile birlikte ayrıldı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: