EğitimGenelGündemUlusal Haberler

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’TAN OKULLARIN AÇILIŞ TARİHİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU.

MEB Bakanı açıkladı! 1 Haziran'da okullar açılacak mı?

Okullar ne zaman açılacak? Sorusunun cevabı veliler ve öğrenciler tarafından merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk koronavirüs tedbirleri kapsamında öğrencilerin evden EBA TV ile eğitimlerine 31 Mayısa kadar devam edeceğini açıkladı. Peki okullar 1 Haziran’da mı açılacak? Milli Eğitim Bakanı okulların açılma tarihiyle ilgili açıklama yaptı. İşte Ziya Selçuk’un yaptığı son dakika açıklaması…

ABONE OL

GİRİŞ 05.05.2020 16:25GÜNCEL
MEB Bakanı açıkladı! 1 Haziran'da okullar açılacak mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarda eğitime verilen ara uzatıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada Bilim Kurulu tavsiyesi ve kabine toplantısında ortaya çıkan görüşler sonucunda bu kararın alındığını açıkladı. Alınan bu kararın ardından veliler ve öğrenciler okulların ne zaman açılacağını merak ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre koronavirüs vakaları düşüş göstermeye devam ediyor. MEB Bakanı Selçuk daha önce yaptığı açıklamasında okulların açılma tarihi ile ilgili kararı Bilim Kurulu tavsiyesiyle vereceklerini belirtmişti. Peki okullar ne zaman açılacak? Telafi eğitimi kaç gün sürecek? İşte okulların açılma süreciyle ilgili yaşanan gelişmeler…

“1 HAZİRANDA OKULLAR AÇILACAK İFADEMİZ YOK”

MEB Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayında okulların açılma tarihiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Selçuk” Milli Eğitim Bakanlığı olarak 1 Haziran’da okullar açılacak gibi bir ifademiz yok. Okullar 1 Haziran’da açılırsa ne yapacağız, bu senaryodan bahsettik. Bu senaryoda 1 Haziran da vardı. Bizim dinamik bir sürecimiz var” dedi. Açıklamasının devamında Bilim Kurulu, koronavirüsün dünyadaki gidaşatı ve Sağlık Bakanlığı’nın önerilerini dikkate aldıklarını vurgulayan Selçuk “  1 Haziran’da sağlık açısından okulların açılması sorun değildir, denilirse buna hazırız. Kademeli açılsın denilirse buna da hazırız. Bilim Kurulu’ndan başka bir görüş gelirse buna da hazırız. 1 Haziran’da açılacak gibi bir değerlendirme yanlış anlaşılmasın”.dedi.

“İNŞALLAH HER ŞEY YOLUNDA GİDER 1 HAZİRANDA OKULLARI AÇARIZ”

Milli Eğitim Bakanı Selçuk 4 Mayıs günü yaptığı açıklamada” Okullar şu tarihte açılacak kararını bakanlık olarak alma durumunda değiliz. Bütün bakanlıklardan görüş alınarak bir karar alınacak.”dedi. Açıklamasının devamında okulların 1 Haziran’da kademeli olarak açılmasını istediklerini kaydeden Selçuk, sürecin dinamik olduğunu belirterek “  Bizim 1 Haziran için birden fazla planımız var. İnşallah her şey yolunda gider 1 Haziran’da okulları açarız. Ya da kısmi bir açılmaya gidebiliriz. Önümüzdeki haftalarda şartlara bakacağız, ilgili kuruluşlarla bakacağız ve değerlendireceğiz.”dedi.

KADEMELİ OLARAK AÇILACAK!

Milliyet’in internet sitesinden paylaşılan habere göre okullar  kademeli olarak 1 Haziran Pazartesi günü eğitime başlayacak. Ana okul ve ilkokul öğrencileri tedbir amaçlı eğitime başlamayacak. İlk etapta LGS ve YKS sınavlarına hazırlanan 8. sınıf ve 12 . sınıf öğrencileri okula başlatılacak. Kademeli açılmanın ardından 11., 10. ve 9. sınıfların da eğitime dahil edilebileceği ancak kesin kararın 1 Haziran yaklaşırken açıklanması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının normalleştirme sürecine ilişkin okulların açılma tarihiyle hazırladığı taslak çalışma bu şekilde. Koronavirüs  salgının yayılım hızı ve güncel koşullara göre bu tarihlerde değişiklikler yapılabilir.

TELAFİ EĞİTİMİ NASIL YAPILACAK

Bakan Selçuk, telafi eğitimlerinin nasıl yapılacağı sorusuna, “Birincisi televizyonla eğitim bir telafidir. İkincisi internet desteği ki her bir çocuğunuzun her bir öğretmenimizin internette EBA’da ne kadar kaldığı, neler öğrendiği, ödevlerini yapıp yapmadığı, kendisine yöneltilen soruları cevaplayıp cevaplamadığı bunların her birini kişi bazında görebiliyoruz. İnternetteki eğitiminin de ölçüsünü oradan anlayabiliyoruz. Bu da yani internet, televizyon tabanlı eğitim de bir telafidir. Üçüncüsü de yüz yüze telafi kısmı vardır. Telafi kısmının yüz yüzesi; diyelim ki 1 Haziran’da okulları açtık, bizim telafimiz başlar. Diyelim ki eylülde açtık, hemen başlar.”dedi.

TELAFİ EĞİTİMİ NE KADAR SÜRECEK?

Selçuk telafi eğitimlerinin süresinin ne kadar olacağı sorusuna bunun ölçme değerlendirme setleri aracılığıyla, öğrencilerden örneklem alarak ne kadar eksiği olduğunun belirlenerek saptanacağını söyledi.

TELAFİ EĞİTİMİ TAKVİMİ AÇIKLANACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk yaptığı açıklamanın ardından telafi eğitimi ile ilgili  merak edilen soruları yanıtladı. Selçuk” Takvim değişken. Durum değiştikçe takvimi de değiştiriyoruz. Telafi eğitiminin her yaş grubu için her bölge için ayrı ayrı özellikleri dikkate alınarak oluşturulduğu bir dönemi yaşıyoruz.”dedi.

SINIF GEÇME BELLİ OLDU!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk katıldığı canlı yayında merak edilen soruları cevaplandırdı.  Selçuk ,birinci dönemde alınan notların geçerli olduğunu belirtti. Ayrıca öğrencilerin not  ortalamaları kaç olursa olsun sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerin vurgulayan Selçuk “ Öğrencilerimiz sıkıntıya girmesin. Diyelim ki zayıf not varsa sorumlu olarak üst sınıfa geçecekler.”dedi.

YKS VE LGS İÇİN  SINAV ÖZEL YAYINI 

MEB Bakanı Ziya Selçuk LGS ve YKS  sınavına hazırlanan öğrenciler için EBA TV’de “ Sınav Özel Yayını” başladığını açıkladı. Hafta sonu yapılacak özel yayın EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise’den izlenebilecek. Hafta sonu sınav yayınları kaçırmak istemeyen öğrenciler için soru çözüm programı  ve canlı yayın takip etme yöntemi;

TRT EBA TV LGS SORU ÇÖZÜMÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TRT EBA TV YKS SORU ÇÖZÜMÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EBA TV Hafta sonu özel yayını LGS soru çözüm programı;

EBA TV Hafta sonu özel yayını YKS soru çözüm programı;

 

“MAYIS HAZİRAN AYLARINI ÖNEMSİYORUZ”

Ziya Selçuk okulların açılma tarihi ile ilgili yaptığı açıklamaların tümünde Bilim Kurulunun tavsiyelerini işaret etti. Son yaptığı açıklamada telafi eğitimi için  Mayıs ve Haziran aylarını değerlendirmenin önemini vurgulayan Selçuk” Diyelim ki bu tür bir durum söz konusu olmadı. O zaman bizim için Temmuz ve Ağustos ayları, daha çok tatil olarak değerlendirmek istediğimiz aylar. O nedenle ağırlıklı olarak Mayıs, Haziran aylarını çok önemsiyoruz. Bu senaryo gerçekleşmezse Eylül ve Ekim ayları bizim açımızdan çok kritik.” dedi.

“KISA ZAMANDA PAYLAŞILACAK”

Her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olduklarının altını çizen Selçuk okulların açılma tarihi ile ilgili “ Bu belirsizliğin sürmesini istemiyoruz. Bir an önce netleşmesi için çaba gösteriyoruz.”dedi. Açıklamasının devamında önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceklerini belirten Selçuk “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu süreçler yeniden masaya yatırılacak ve çok kısa bir zamanda kamuoyu ile bunu paylaşma imkanımız olacak”dedi.

LİSE ÖĞRENCİLERE SORU DESTEK PAKETİ 

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimlerine lisede devam eden öğrencilere yönelik 750 sorudan oluşan “Soru Destek Paketi”ni erişime açtı. MEB Bakanı Selçuk yaptığı açıklamada öğrencilerin belirsizlik duygusuna kapılmadan, eğitimlerine devam edebilmelerinin  çok önemli olduğu vurgulayarak “  Bunun için ne gerekliyse yapmaya gayret ediyoruz. Bundan sonraki soru destek paketlerini ünite bazında hazırlayacağız. Böylece öğrencilerimiz eksiklerini daha iyi görme ve telafi etme imkanı bulacak’ dedi.

AKADEMİK DESTEK SİSTEMİ BEĞENİ TOPLADI

Milli Eğitim Bakanlığının geliştirdiği dijital eğitim platformu EBA’da 11. ve 12. sınıflar için yeni nesil sorular ve onlarca kaynak barından Akademik Destek Sistemi (ADES) öğrenciler tarafından oldukça fazla beğenildi. YKS (üniversite) sınavına en verimli şekilde hazırlanmak isteyen adaylar  ADES’i tercih etti. Akademik Destek Sistemine kayıt olup kullanan öğrenci sayısı son bir ay içinde 828 bin oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: